Hogyan lehet a tág pórusokat kezelni az arcon?
Az arcunkon lévő tág pórusok gyakori forrásai a bőrgyógyászati és kozmetikai problémáknak. A tágult pórusokat elsősorban a háttérben álló kialakító tényezők,- mint a fokozott faggyútermelés és a bőr öregedése- terápiájával lehet kezelni.
Hogyan lehet sikeresen felvenni a harcot a tág pórusokkal? Íme a jelenleg rendelkezésre álló lehetőségek, amelyeket otthon is sikeresen használhatsz, különösen ha azt egy szakember is figyelemmel kíséri!
Mi az a pórus?
A pórusok apró nyílások a bőrön, amik egyrészt lehetővé teszik, hogy a bőrünk "lélegezzen". Minden pórusban a szőrtüsző és a faggyúmirigyek találhatók. Ezek a mirigyek termelik a faggyút, amely hidratáltan tartja a bőrt és a bőrbarrier részét képező hidolipid réteg lipid fázisát adja.
Mi okozza a kitágult pórusokat?
A kitágult pórusokért több tényező felelős, egyik legfontosabb a genetika, ugyanis a faggyúmirigyek száma, elhelyezkedése születésünk pillanatában már eldől. A pórusok méretét később negatív irányban befolyásolja a túlzott faggyútermelés valamint az alacsony kollagéntermelés. Sajnos nem szabad megfeledkezni a napkárosodás okozta bőrártalmakról sem, ami nagyban hozzájárul a bőr csökkent rugalmasságához a pórusok körül.
Ha a pórusok mindig nyitva vannak, miért szeretnék az emberek eltüntetni a nyitott pórusokat?
Normál esetben a bőr minden pórusa nyitott. A megjelenésük miatt tág vagy a szemmel is jól látható pórusokat nevezzük "nyitott pórusoknak" . Fontos most leszögezni, a pórusokat nem lehet bezárni, hiszen azzal a bőr normál működésének egy nagyon fontos szeletét gátolnánk, azonban sokat javíthatunk a megjelenésükön és kevésbé láthatóvá tehetjük őket. Ráadásul pont a pórusok eltömődése vezet a mitasszerek és aknék kialakulásához.
Hogyan csökkenthetjük a pórusok méretét?
1. Helyileg alkalmazott retinoidok
A helyileg használt retinoidok nem csak eltávolítják a bőr felső rétegeit, de nagymértékben befolyásolják a faggyú termelést is. A kutatások azt mutatják, hogy ugyan csökkenthetik a nagy pórusok megjelenését, de nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy napérzékenységet, bőrpírt és száraz bőrt eredményezhetnek ezek a termékek. Nem véletlenül kerül szabályozásra a kozmetikumokban használható retinoidok mennyisége, számos bőrgyógyászati probléma forrása ugyanis a helytelenül használt retinoid tartalmú kozmetikum.
2. Rendszeresen hámlasztás
A bőr hámlasztása során nemcsak a bőrünk legfelső rétegét távolítjuk el, hanem a felesleges szennyeződéseket is. Ez segíthet megakadályozni az eltömődött pórusok kialakulását, valamint a rendszeres hámlasztás segít, hogy a bőrünk feszesebbnek és simábbnak tűnjön.
Tanulmányok szerint az alfa-hidroxisavak (AHA) csökkentik a pórusok méretét, ezáltal a bőr feszesebbnek és simábbnak tűnhet. Az alfa-hidroxisavak fokozzák a kollagéntermelést a szervezetben, hosszú távon ez javítja a rugalmasságot és feszesen tartja a bőrt. Az egyik leggyakrabban használt AHA a pórusméret csökkentésére a glikolsav, kozmetikai kezelésekben is ezt használják leggyakrabban a kémiai hámlasztásokban.
A mértékletesség itt is nagyon fontos, sokan megfeledkeznek arról, hogy a mindennapos hámlasztás serkentheti a faggyútermelést a bőrünkön és mindemellett eltávolítja a bőrből a szükséges olajokat és kiszáríthatja a bőrünket. A 3-4 naponta egyszeri hámlasztása minden bőrtípus számára ideális, felesleges a bőrápolási rutinba gyakrabban beiktatni.
3. Agyagmaszk
A pórusok összehúzására agyagmaszk használata is ajánlható, képes csökkenti a gyulladást és csökkenti a pórusok megjelenését. Ezek a maszkok hajlamosak eltávolítani a faggyút a bőr mélyebb rétegeiből, ami feszesebb pórusokat és feszesebb bőrt eredményez.
4. Kezeljük a pattanásokat
Különösen fiatalabb korban az akne lehet a fő bűnös a nyitott pórusokért, kezelése segít csökkenteni a kitágult pórusok megjelenését. Ha pattanások is találhatóak az arcodon, azt kell kezelni mielőtt a megnagyobbodott pórusokkal foglalkoznál. Ilyenkor a bőrgyógyászod antibiotikumokat írhat fel, hogy segítsen megszabadulni a pattanásoktól valamint nagyon fontos a rendszeres kozmetikai tisztítása és ápolása is a pattanásos bőrnek.
Tippek a tág pórusok megelőzésére
1. Viselj naptejet
A széles spektrumú fényvédő krém viselése megakadályozza a bőr kiszáradását, emellett megakadályozza a felesleges faggyútermelést is. Ha zsíros a bőröd, válassz ásványi fényvédőt, hogy elkerüld a pórusok eltömődését, valamint ezek segíthetnek a felesleges faggyú "felszívásában" is.
2. Igyál sok vizet
A bőr hidratáltságának megőrzése létfontosságú, hogy elkerüljük a bőrünk dehidratáltságát. Igyál legalább két liter vizet minden nap, ne felejtsd el a kiszáradt bőr a pórusok kitágulását eredményezheti.
3. Lefekvés előtt távolítsd el a sminket
A pórusok eltömődéséért felelős egyik fő tényező, ha hosszú órákon át rajta hagyjuk a sminket. Minden este lefekvés előtt távolítsd el a sminkedet megfelelő lemosó segítségével, valamint időről időre tisztítsd meg a sminkeszközeidet.
4. Egészséges étrend
Kerüld a szénhidrátokban és olajokban gazdag ételek fogyasztását. Tanulmányok szerint a magas szénhidráttartalmú étrend pattanásokhoz vezethet, ami az egyik fő bűnös a kitágult pórusokért. A vitaminokban és alapvető tápanyagokban gazdag étrend segít ragyogó, feszes és egészséges bőrt megőrizni
Referenciákk
- Joanna Dong, Julien Lanoue, Gary Goldenberg, Cutis, Enlarged facial pores: an update on treatments, 2016 Jul;98(1):33-6.
- Yu Ra Jung , Chul Hwang , Jeong-Min Ha , Dae-Kyoung Choi , Kyung-Cheol Sohn , Young Lee 1, Young-Joon Seo , Young-Ho Lee , Chang-Deok Kim , Jeung-Hoon Lee , Myung Im , Hyaluronic Acid Decreases Lipid Synthesis in Sebaceous Glands, J Invest Dermatol, 2017 Jun;137(6):1215-1222.,
- Jaishree Sharad 0, Glycolic acid peel therapy – a current review, Clin Cosmet Investig Dermatol. 2013; 6: 281–288.Published online 2013 Nov 11. doi: 10.2147/CCID.S34029PMCID: PMC3875240PMID: 2439988
- S J Kim , J H Baek, J S Koh, M I Bae, S J Lee, M K Shin. The effect of physically applied alpha hydroxyl acids on the skin pore and comedone, Int J Cosmet Sci, 2015 Oct;37(5):519-25. doi: 10.1111/ics.12244. Epub 2015 Jun 26.,