Mit jelent a TUDATOS BŐRÁPOLÁS?
Munkám során gyakran találkozom ezzel a rendkívül divatos kifejezéssel, hogy "tudatos bőrápolás". Nagyon sokan elmondják magukról, hogy ők bizony tudatos bőrápolók, de ha megkérdezem, számukra ez mit jelent, sosem kaptam egyértelmű választ.
A "social média" ontotta tartalmaknak köszönhetően sokan vélik úgy, szakértői lesznek egy adott témának csak attól, hogy adott számú videót megtekintenek, vagy épp az adott témakörben megjelenő blogbejegyzéseket követnek.
Számos bőrápolással kapcsolatos csoportnak vagyok tagja, és elmondható, hogy az ott felmerülő kérdések tökéletesen visszatükrözik a "tudatosság" hiányát. A wikiszótár megfogalmazása szerint a tudatos szó jelentése a következő: "Amikor egy személy a szóban forgó dologgal kapcsolatban tudással és megértéssel rendelkezik."
A tudás nem azonos azzal, hogy olvasgatunk egy témakörben, a megértés pláne nem. A leggyakrabban felmerülő kérdések ugyanis a bőrápolással kapcsolatos csoportokban arról szólnak, ki milyen terméket használ, és ki mit javasol az adott problémára. A miért és a hogyan jellegű felvetések, amik esetlegesen az összefüggésekre és azok megértésére irányulnának csak elvétve fordulnak elő.
Hogy hova szeretnék kilyukadni?
A tudatos bőrápoló nem azt kérdezi és nézi, mit használjon, hanem arra fekteti a hangsúlyt, hogy hogyan használja és miért.
Hogyan lehetünk TUDATOS BŐRÁPOLÓK?
1. Megismerkedünk a saját bőrünkkel!
Figyeljük meg és tapasztaljuk ki a bőrünk állapotát!. Sokan azt gondolják, elég meghatározni, hogy a bőrtípusa zsíros vagy száraz, és itt a bőr diagnosztikája részükről befejeződik. Sokkal fontosabb az adott pillanatban fennálló bőrállapot meghatározása, amit számos külső és belső tényező befolyásol.
2. Alakítsunk ki saját bőrünk igényeire egy bőrápolási rutint!
A legtöbben ilyenkor szokták a mások rutinjait "lemásolni", holott nem azonos a bőrtípusuk, a koruk, a hormonális hátterük, a jelenlegi életvitelük stb.
Van egy általános sablon amiben az alapvető keretek rögzítve vannak, a tudatosság pedig személyre tudja szabni a merev alaptételeket.
Nem attól lesz valaki tudatos, hogy minden, az adott életkorra és bőrtípusra javasolt hatóanyagot és kozmetikumot beszerez és egy 5-10 lépéses rutinnal sokkolja a bőrét. Az egyszerű alap rutin kialakításáról során úgy gondolják, hogy felesleges időpazarlás, egyébként is nem az a fontos hogy mivel mos arcot, vagy tesz-e fényvédőt reggelente, hanem a média által hypeolt hatóanyagok alkalmazásától várják az áttörést.
Elárulom, mindez egy zsákutcába vezet, ahonnan nagyon nehéz kitalálni, ha az embernek nincs egy ténylegesen hozzáértő segítsége.
A bőrünknek alapvetően tényleg csak és kizárólag arra van szüksége, hogy tisztán tartsuk(lemossuk), hidratáluk, ezzel biztosítva a bőrben található különböző sejteknek az egészséges életteret, és végezetül de nem utolsó sorban megóvjuk a napfény okozta károspdásoktól.
3. Merjünk változtatni!
Életünk során folyamatos változáson megyünk át. Egyrészt változik az életkorunk, az életvitelünk, az életkörülményeink, így ezekkel együtt a bőrünk igénye is változni fog. Vegyünk egy példát! Tegyük fel, munkahelyet váltunk és az új iroda légkondícionált a régivel szemben. Ilyenkor fennáll a lehetősége, hogy ez hatással lesz a bőrünkre, az érzékenyebb lesz, növekedni fog a láthatatlan epidermális vízvesztés. Ezt a változást úgy érzékeljük, a bőrünk szárazabb lesz. A legtöbben ilyenkor ezt úgy fogalmazzák meg, nem jó az arckrém amit eddig használtam, kiszárítja a bőrömet! Ugye ismerős? Nem, az arckrém nem tehet a külső körülmények változásáról, de a tudatos bőrápoló felismeri a változtatás szükségességét, alkalmazkodik! Mekkora különbség!
Ennek tükrében te mit gondolsz? Tudatos bőrápoló vagy?