Környezetszennyezés hatása a bőrünkre

2023.06.08

HOGYAN HAT A SZENNYEZÉS A BŐRÜNKRE?

A bőr egy ökoszisztéma, és mint ilyet, mindig a legnagyobb tisztelettel kell kezelnünk és ápolnunk, elvégre ez a testünk legnagyobb szerve. 

A  bőrünk egy nagyszerű védőgát, amely megakadályozza, hogy a káros anyagok bejussanak a szervezetünkbe. Ez a pajzs több rétegből áll: a hipodermiszből, a dermiszből és a hámból.  utóbbi felszínesebb, ezért intenzívebben kerül kapcsolatba a káros anyagokkal amelyek sajnos megváltoztathatják.

A kozmetikában a bőrápolás egyik célja a bőr védelme kell, hogy legyen. Ellenkező esetben funkciói gyengülnének. A bőrgát megerősítése a külső agresszorok elleni láthatatlan védelemmel kulcsfontosságú. Ez az egyetlen módja annak, hogy serkentsük a bőr azon képességét, hogy megvédje magát a külső agresszióktól, például a környezetszennyezéstől.

HOGYAN REAGÁL A BŐR A KÖRNYEZETSZENNYEZÉSRE?

Dehidratáció: a szennyezett környezet egyik közvetlen következménye. A hidratálás szempontjából azonban nem minden megfelelő. Fontos, hogy igényesek legyünk, és kerüljük az okkluzív hidratálókrémeket, mert ezek eltömítik a pórusokat.

Korai ráncok: a szárazság és a környezetszennyezés olyan tényezők, amelyek hozzájárulnak a kialakulásukhoz. A környezeti részecskéknek való bármilyen kitettség felgyorsítja a korai öregedést és csökkenti a bőr antioxidáns védekezőképességét. A bőrnek tehát C- és E-vitaminban gazdag, szennyeződésellenes kozmetikai kezelésekre van szüksége. Amennyiben a  sejtek oxidációja meghaladja a bőr antioxidáns kapacitását, és a szabad gyökök túlsúlyához vezet.

Pigmentfoltok: A város tele van szennyező anyagokkal. Ezek a részecskék olyan molekuláris változásokat generálnak, amelyek megváltoztatják a felhámunkat, így a bőrgát gyengül, és aktivál egy, a pigmentációval kapcsolatos receptort. Valójában a városi bőrön 20%-kal több folt keletkezik az arcon.

Pattanások és foltok: A levegőben jelenlévő szennyező részecskék bőrünk láthatatlan ellenségei, mivel akár 20%-kal kisebbek lehetnek, mint az epidermisz pórusainak mérete. Ez az apró méret lehetővé teszi, hogy beszivárogjanak és a mélyebb rétegekben telepedjenek meg, így elzárják a pórusokat és akadályozzák a bőr oxigénellátó képességét.