Az akne vulgaris és a táplálkozás kapcsolata
Az akne vulgarist (AV) gyakran csak kozmetikai problémaként kezeljük, pedig valójában sokkal többről van szó. Ez a krónikus bőrbetegség jelentős hatással van az érintettek életminőségére, és a tünetek megjelenése nem csupán külső tényezőktől függ. Az akne kezelése során fontos figyelembe venni a betegség multifaktoriális jellegét, amelybe beletartoznak bizonyos egészségügyi állapotok, a stressz szintjének változásai, valamint az étkezési szokások is.
Nem csupán a serdülőkorban jelentkező ideiglenes állapot; egyre gyakrabban felnőttkorban is megmarad vagy újra megjelenik. Fontos, hogy megértsük, miként befolyásolhatják a belső és külső tényezők - mint például a hormonális egyensúly felborulása, a genetikai hajlam, a pszichés stressz és nem utolsósorban a táplálkozás - ezt a komplex bőrproblémát.
Egy 2021-es, Aleksandra Podgórska és munkatársai által készített tanulmány összefoglalja a táplálkozás és az akne közötti összefüggéseket. Ebben a bejegyzésben összefoglalom az általuk összegyűjtött legfrissebb tudományos kutatások eredményeit, amik azokat az élelmiszercsoportokat és tápanyagokat vizsgálták, melyek kedvezően vagy éppen kedvezőtlenül befolyásolják az aknés tüneteket.
Kerülendő Élelmiszerek és a Tudományos magyarázat
1. Magas Glikémiás Indexű Szénhidrátok
A magas glikémiás indexű (GI) élelmiszerek, mint például fehér kenyér, édességek és snackek, gyorsan emelik meg a vércukorszintet.
Tudományos magyarázat: Ezek az élelmiszerek hozzájárulhatnak a hiperglikémia és hiperinsulinemia kialakulásához. Az inzulinrezisztencia kialakulása és az azzal összefüggő hormonális változások, mint az androgénszint emelkedése, szintén kedvezőtlen hatással lehetnek az AV-ra. Az inzulin és az inzulin-szerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjének növekedése pedig ösztönzi a sebum túltermelését, ami elősegíti a bőrpórusok eltömődését és gyulladást idéz elő, ami az AV súlyosbodásához vezet.
2. Fehérjék- Bizonyos tejtermékek
A fehérjék egyik fő táplálékforrása a tejtermékek, különösen a tehéntej és az abból készült termékek. Ezek kazeint (az összes fehérje mintegy 80%-át alkotják) és tejsavófehérjéket (a tehéntej fehérjéinek 20-25%-át teszik ki, amelyeknek mintegy 75%-a albumin) tartalmaznak. Bár a tejben megtalálhatóak a kedvező hatású antimikrobiális hatású (gombaellenes, antibakteriális és vírusellenes) fehérjék, mint például a laktoferrin, de a tejtermékek számos olyan bioaktív vegyületet is tartalmaznak, amelyek hatása az akne kialakulása és gyógyulása szempontjából közel sem olyan kedvező, mint például a hormon prekurzorokat, IGF-1-et vagy transzformáló növekedési faktor bétát (TGF-β).
Kevesen tudják, de a tej is a magas GI-vel rendelkező élelmiszerekhez hasonló folyamatokat indukál a szervezetünkben, mert az elágazó láncú aminosavak (BCAA-k), jelenléte serkenti az inzulin kiválasztását a hasnyálmirigyben, ami növeli az inzulin és az IGF-1 szintjét a vérben. Ezenkívül hozzájárul a faggyúmirigyek növekedéséhez és a lipogenezis fokozódásához.
A tejben jelen lévő szteroid vegyületek (azaz androgének, a szteroidok redukált formái vagy nem-szteroid növekedési faktorok) szintén hozzájárulnak a tej komedogenitásához. Meglepő módon a sovány tej fogyasztása különösen negatív hatással van a faggyúmirigyek működésére, amit számos tudományos vizsgálat megerősített.
Az akne által érintett bőr állapotát a savófehérjék, elsősorban az α-laktalbumin is befolyásolja a kutatások szerint. Jellemző rájuk a leucin jelenléte (14%), aminek következtében befolyásolják az epidermális proliferációt, az androgénszintézist és a faggyúmirigyek lipogenezisét.
A tejsavófehérjéket koncentrátum vagy izolátum formájában használják többek között a fehérjekiegészítőkben. Érdemes tudni, hogy a tehéntejhez képest magasabb "inzulin indexük" van ezeknek a termékeknek, ugyanis ezekből a termékből eltávolítják a zsírt, és izolálják, illetve növelik a benne lévő egyes esszenciális aminosavak számát. Számos kutatásban aknés elváltozásokat figyeltek meg olyan sportolóknál és testépítőknél, akik tejsavóban és kazeinben gazdag fehérjekiegészítőket fogyasztottak. Egy másik vizsgálat, amelyet testépítéssel foglalkozó és tejsavófehérjét szedő AV-s fiatal férfiak egy csoportján végeztek, azt mutatta, hogy a fehérjekiegészítés abbahagyása jelentősen javította a bőrük állapotát.
3. Telített Zsírsavak és Transzzsírok
Ezek a zsírok megtalálhatók a feldolgozott élelmiszerekben, gyorsételekben, margarinban és bizonyos süteményekben.
Tudományos magyarázat: A telített zsírsavak és transzzsírok hozzájárulhatnak a gyulladásos folyamatokhoz a bőrben. Ezek a zsírok befolyásolhatják az olyan gyulladásos mediátorok szintjét, mint az interleukin-1β (IL-1β) és az IL-1α , amelyek elősegíthetik a gyulladásos bőrreakciókat, a sebum túltermelését és a komedók kialakulását, amelyek mind jellemzőek az akne vulgarisra.
Javasolható Élelmiszerek és a Tudományos magyarázat
Omega-3 és Omega-6 Zsírsavak
EPA és DHA (Omega-3 Zsírsavak): Ezek a zsírsavak, melyeket főleg tengeri halakban (pl. lazac, makréla) találhatunk meg, gyulladáscsökkentő hatásuk révén jótékonyan hatnak az akne lefolyására.. Egy tanulmányban 2000 mg EPA és DHA napi bevitelét javasolták 10 héten keresztül. Ezt az adagot jellemzően halolaj tartalmú étrendkiegészítők formájában lehet bevinni.
Vitaminok
A-vitamin: A retinoidok, melyek az A-vitamin származékai, kulcsfontosságúak lehetnek az súlyos akne kezelésében. A bőrregenerációs folyamatokban és a sejtek újra képződésében játszanak szerepet ezek a vegyületek. A nukleáris receptorokhoz kötődve a retinoidok módosíthatják a génexpressziót, beleértve a sejtproliferációban szerepet játszó géneket is. Továbbá jótékony hatást gyakorolnak a kollagén és a hialuronsav szintézisének és degradációjának folyamataira. Élelmiszerekben retinol (állati eredetű A-vitamin) formájában található, például májban, vajban és halban.
C-vitamin: Antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai révén támogatja a bőr egészségét. Bár a C-vitamin felszívódása étrendi bevitel esetén korlátozott, citrusfélék, feketeribizli és zöld leveles zöldségek fogyasztása ajánlott.
D-vitamin: A D-vitamin pleiotróp hatású, mivel a sejtosztódás gátlásán, a faggyúszekréció csökkenésén, a pórusok elzáródásának megelőzésén és a Cutibacterium acnes növekedésének gátlásán keresztül megelőzi az aknés elváltozásokat. A kutatások nem csak az aknés betegek bőrére gyakorolt jótékony hatását igazolták a D- vitaminnak, de a gyulladásos folyamatokban meghatározó szerepet betöltő IL-6 és TNF-alfa szintek csökkenését is kimutatták. Lim és munkatársai bebizonyították, hogy 2 hónapon át történő, napi 1000 NE D-vitamin pótlással jelentősen csökkenthető volt az aknét kísérő gyulladás.
E-vitamin: Erős antioxidáns, amely hozzájárul a bőr hidratálásához és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Az E-vitaminban gazdag ételek közé tartoznak a diófélék, magvak és zöld leveles zöldségek.
B-vitaminok: Az akne kezelésében hasznos B-vitaminok közé tartozik a B1-, B2-, B3-, B5-, B6- és B7-vitamin. Hatásuk elsősorban a faggyúkiválasztás gátlásán és a Cutibacterium acnes kolonizációjának csökkentésén alapul. Különösen a B5-vitamin (pantoténsav) bizonyult hatásosnak az AV kezelésében a klinikai vizsgálatokban. Egy tanulmány szerint a B5-vitamin napi 4,4 g-os adagja jelentős javulást eredményezett: a gyulladás csökkenése mellett a bőrgyógyászati életminőségi index (DLQI) növekedését is eredményezte.
Ásványi Anyagok
Cink: A cinknek baktériumölő hatása van a Cutibacterium acnes ellen és csökkenti a gyulladást. A tanulmányok alapján a cink ajánlott napi beviteli mennyisége 30-40 mg.
Szelén: A szelén fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy normál működésében, de emellett szabályozza a faggyútermelést is, valamint gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Az akne terápiában általában az E-vitaminnal és a cinkkel együtt alkalmazzák antioxidáns tulajdonságaik miatt. A szelénajánlott napi beviteli mennyisége körülbelül 55 µg.
Probiotikumok és Prebiotikumok
A bélflóra és a bőr egészsége közötti összefüggés miatt a probiotikumok (pl. joghurt, kefir) és prebiotikumok (pl. magas rosttartalmú élelmiszerek) fogyasztása szintén erőteljesen javasolt. Bár konkrét adagolási ajánlások nem állnak rendelkezésre, a rendszeres fogyasztásuk előnye elvitathatatlan.
Összefoglalva, az akne vulgaris nem csupán bőrprobléma, hanem egy összetett állapot, amelyet a táplálkozásunk mélyen befolyásolhat. A tudatos étkezés, amely magában foglalja a megfelelő tápanyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, kulcsfontosságú a bőr egészségének megőrzésében. Ugyanakkor, azoknak az élelmiszereknek az elkerülése, melyek súlyosbíthatják az akne tüneteit, éppolyan fontos. Emlékezzünk, hogy a bőrünk állapota a belső egészségünk tükre is – egy kiegyensúlyozott táplálkozási tervvel nem csak az akne kezelésében lehetünk eredményesek, hanem általános közérzetünkre is jótékony hatással lesz.
Hivatkozás
Healthcare, (Basel), 2021 Jun 3;9(6):668. doi: 10.3390/healthcare9060668, Acne Vulgaris and Intake of Selected Dietary Nutrients-A Summary of Information, Aleksandra Podgórska, Anna Puścion-Jakubik, Renata Markiewicz-Żukowska, Krystyna Joanna Gromkowska-Kępka, Katarzyna Socha, Affiliations expand, PMID: 34205209, PMCID: PMC8226785, DOI: 10.3390/healthcare9060668