Szeborrea
A szeborrea gyakori bőrbetegség, amely elsősorban a fejbőrt, az arcot és a test egyéb, faggyúmirigyek nagy gyakoriságával rendelkező területeit érinti. Kipirosodó, zsíros vagy hámló bőr és néha viszketés jellemzi.
A faggyú túltermelődése okozza, de ennek a fokozott termelésnek a pontos oka nem teljesen tisztázott, de olyan tényezők, mint a genetika, a hormonok és bizonyos mikroorganizmusok szerepet játszhatnak benne.
A faggyúmirigy fokozott működése nem fertőző. Nem a rossz higiénia vagy olyan külső tényezők okozzák, amelyek emberről emberre átadhatók.
Bár a szeborrhea bármely életkorban előfordulhat, gyakoribb a csecsemőknél (koszmó ként ismert) és a 30 és 60 év közötti felnőtteknél. A hormonális változások, a stressz és bizonyos betegségek súlyosbíthatják a seborrhea tüneteit.
A szeborrea nemcsak a fejbőrt, hanem más, faggyúmirigyekben gazdag területeket is érinthet, például a szemöldököt, az orr oldalát, a füleket, a mellkast és a hát felső részét. Csecsemőknél a pelenkák területén is megjelenhet.
A közhiedelemmel ellentétben a seborrhoeát nem kizárólag a száraz bőr okozza, valójában gyakran társul zsíros vagy kombinált bőrtípusokhoz.
A seborrhea jelenleg nem gyógyítható, de a tünetek különböző terápiákkakl kezelhetők. Ezek közé tartozhatnak gyógyszeres samponok, gombaölő vagy gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmazó helyi krémek vagy kenőcsök, valamint életmódbeli változtatások.
A szeborrea súlyossága változó lehet, a tünetek az enyhétől és az időszakos tünetektől a krónikus és tartós tünetekig terjedhetnek. A stressz, az éghajlati változások és bizonyos étrendi tényezők, például a fűszeres ételek vagy az alkoholfogyasztás kiválthatják vagy súlyosbíthatják a fellángolásokat.
A faggyúmirigy fokozott működése gyakran más betegségekkel, például korpásodással, pattanásokkal és rosaceával hozható összefüggésbe. Ezeknek a betegségeknek hasonlóak lehetnek a kiváltó okai, vagy egymást átfedő tényezők befolyásolhatják őket.
Bár a seborrhea frusztráló lehet és befolyásolhatja az ember önbecsülését, általában jóindulatú állapot, amely nem jelent jelentős egészségügyi kockázatot. A pontos diagnózis és a megfelelő kezelési lehetőségek érdekében azonban mindig ajánlott bőrgyógyásszal konzultálni
.